KONST / Oljemålningar / Oljemålning 3821342
nr 382 1342
Sign, Spanjorska, 1907, 110 x 66, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
måndag 17 oktober 2005
12/10 22:17:47
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods